Kurs wspinaczki na sztucznej ściance

O kursie:
Kurs wspinaczki na sztucznej ściance przygotowuje do samodzielnego korzystania ze sztucznych obiektów wspinaczkowych. Absolwent tego kursu będzie potrafił bezpiecznie i samodzielnie wspinać sie na ściankach wspinaczkowych zarówno z górna jak i dolną asekuracją. Zagadnienia związane ze sprzętem omówione są z uwzględnieniem specyfiki wspinaczki na ściance, co optymalizuje zakup sprzętu wspinaczkowego niezbędnego do wspinaczki na sztucznych ściankach.

Forma zajęć:
Przeważającą częścią są zajęcia praktyczne na sztucznej ścianie przeplatane teorią. Ze względu na objętość materiału, sugerowany czas trwania kursu to dwie sesje – czas trwania każdej sesji to 2,5 do 3 godzin. Minimalna ilość uczestników szkolenia to 2 osoby – maksymalna to 4 osoby.

Program kursu:
1. Zapoznanie ze sztuczną ścianą

 • budowa ścianki
 • punkty asekuracyjne
 • stanowiska do wspinaczki z górną asekuracją
 • zasady bezpieczeństwa

2. Podstawowe informacje o sprzęcie

 • parametry, atesty, zastosowanie
 • liny, repsznury, taśmy
 • uprzęże biodrowe
 • karabinki i ekspresy
 • przyrządy asekuracyjne, typu kubek, płytka, samoblokujący
 • buty, woreczek z magnezją.

3. Zasady asekuracji:

 • rodzaje asekuracji
 • założenie uprzęży,
 • przywiązanie do liny,
 • górna asekuracja (tzw. wędka)
 • właściwa postawa asekurującego w trakcie asekuracji z górną asekuracją
 • asekuracja dolna
 • technika wpinek,
 • technika prowadzenie liny,
 • technika podawanie liny do wpinki
 • nauka odpadnięć
 • właściwa postawa asekurującego w trakcie asekuracji z dolną asekuracją
 • nauka “spotowania” – asekuracja przed pierwszą wpinką i w trakcie bulderingu.
 • komendy wspinaczkowe, nauka samokontroli i kontroli partnera
 • nauka bezpiecznego zwożenia wspinacza

4. Węzły i ich zastosowanie:

 • ósemka,
 • kluczka
 • zwijanie liny.

Możliwe jest przystąpienia do tego szkolenia po wcześniejszej weryfikacji umiejętności z zakresu kursu podstawowego na sztucznej ściance przeprowadzanej na zasadzie rozwiązania testu i pokazu umiejętności kursanta.

Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu podpisane przez instruktora zgodnego z programem kursu.