Rzędowa Skała – nowe miejsce na wspinaczkowej mapie Jury – październik 2015

Korzystając z bardzo dobrej pogody ostatni przedłużony weekend spędziliśmy na Jurze. Była to świetna okazja aby odwiedzić nowe miejsce do wspinania – Rzędowa Skała.

Droga “Kopalnia odkrywkowa” VI.3+

Rzędowa Skała położona jest na płaskowyżu między Karlinem a Bzowem w okolicach Zawiercia. Rozpościera się stamtąd bardzo ładny widok na pobliską górę Birów i Podzamcze.

Znajdziecie tam 26 w pełni ubezpieczonych dróg wspinaczkowych w szerokim zakresie trudności.

Droga “Urząd wielkości” VI.3

Skała z daleka wygląda na dość wybitną, z bliska nie jest już taka wysoka. Drogi mają maksymalnie 13 metrów wysokości, ale przeważają 10 metrowe drogi. Póki co skała jest jeszcze miejscami bardzo krucha, ale za to drogi mają super tarcie.

Jak już pisałem drogi są w szerokim zakresie trudności – od IV do VI.5+. Większość dróg ma wystawę do słońca, więc miejsce nadaje się raczej na chłodniejsze pory roku.

Samochód można zostawić przy polnej drodze, podejście pod skałę zajmuje 5 minut.

Jestem przekonany, że Rzędowa Skała może być ciekawym miejscem do odwiedzenia w ramach odskoczni od wspinania np w Rzędkowicach czy Podlesicach.

Post scriptum

W ramach tego wyjazdu udało mi się w końcu wpiąć do łańcucha Strzelców Podhalańskich na Brzuchatej Turni w Rzędkowicach.

Droga “Strzelcy Podhalańscy” VI.3+

Mimo że wycena nie jest wysoka, droga dla mnie była wyjątkowo “harda”, według mnie to trudne VI.3+. Droga ma 15 metrów lekkiego przewieszenia, przeważają ruchy po “dwójkach”, a cruxs drogi to strzał z “fakera” do klamy. Piękne wspinanie 🙂